Board of Directors

See below for short profiles of Ecclesiastical Insurance Office plc Board of Directors.

David Henderson

Chairman

Appointed: April 2016

Chairman of Group Remunerations Committee and Member of Group Finance & Investment Committee and Group Nomination Committee.

Read more

Andrew McIntyre

Independent Non-Executive Director

Appointed: April 2017

Andrew McIntyre was appointed to the Board in April 2017. Chairman of Group Audit Committee and Member of Group Risk Committee.

Read more

Angus Winther

Independent Non-Executive Director

Appointed: March 2019

Chairman of Finance & Investment Committee.

Read more

Chris Moulder

Senior Independent Non-Executive Director

Appointed: September 2017

Chairman of Group Risk Committee and Chairman of Group Nominations Committee.

Read more

François-Xavier Boisseau

Independent Non-Executive Director

Appointed: March 2019

François has more than 30 years’ experience working in the insurance industry, 25 years in UK. he was CEO Insurance of Ageas UK until December 2018. Prior to that, François was CEO of Groupama and CEO of GUK Broking Services as well as being non-executive chairman of Lark, Bollington and Carole Nash. 

Read more

Neil Maidment

Independent Non-Executive Director

Appointed: January 2020

Neil is an Independent Non-Executive Director at Lloyd’s of London.  

Read more

Denise Cockrem

Executive Director

Appointed: September 2019

Denise was appointed Group Chief Financial Officer on 10 December 2018 and joined EIO Board on 6 September 2019.

Read more

Jacinta Whyte

Deputy Group Chief Executive

Appointed: July 2013

Jacinta Whyte was appointed Deputy Group Chief Executive and joined the Board in July 2013 with responsibility for the Group’s General Insurance business globally. She was appointed to the Ansvar Australia Board during 2013. Member of Group Risk Committee.

Read more

Mark Hews

Group Chief Executive

Appointed: June 2009

Mark Hews was appointed Group Chief Executive in May 2013 and was previously Group Chief Financial Officer. He was appointed to the Board in June 2009 and appointed to the Board of MAPFRE RE in December 2013. He also became a Trustee of The Windsor Leadership Trust in November 2017. 

Read more

Sir Stephen Lamport

Independent Non-Executive Director

Appointed: March 2020

Chairman of Group Remuneration Committee. 

Sir Stephen is the Vice Lord-Lieutenant of Surrey and a Senior Adviser at Sanctuary Counsel. 

Read more

Rita Bajaj

Independent Non-Executive Director

Appointed: July 2021

Rita Bajaj is a Non-Executive Director, Board, and IGC member with over 30 years’ broad financial markets experience. Previously, she held senior investment portfolio manager positions at Global and UK Asset Managers, heading investment teams at Royal London & Invesco Perpetual and managed Global and US Equity vehicles for several major US investment institutions. Her most recent Executive role was EMEA Chief Administrative Officer at custodian, State Street. Ms Bajaj joined State Street from the Financial Conduct Authority where, as a former regulator, she managed the supervision of large (AUM>£100bn) UK Asset Management and Custodian firms. 
 
Currently, Ms Bajaj is a Board and Investment Panel member for the London Pension Fund Authority (LPFA), an Independent Governance Member for Hargreaves Lansdown’s workplace SIPP Independent Governance Committee and Senior Advisor to Sheffield Haworth Ltd. Rita is passionate advocate for improving investment outcomes for investors which also embed ESG and sustainability considerations.

Read more